Müziğin hakkında değerlendirmelerde bulunmak ve görüşlerimi aktarmak istedim. Buyurun.


Evin delisi EP'si şahane: Bilgisayarın ve MSN, Facebook gibi sosyal mecraların hayatımıza yeni yeni girdiği, dokunmatik telefonların henüz hayatımızda olmadığı dönemin sosyal ruhunu harikulade bir anlatımla hissettiriyorsun bizlere. (Rapstar albümü için de aynı şeyi söyleyebilirim.)


Onuncu Köy albümün favorim, o albümdeki parçalarda "relax" havası hakim, bu havayı kendi tarzınla birleştirince tadına doyum olmuyor parçalarının. Med-cezir albümünde "underground" havası hakim, o albümdeki parçaları dinleyince popülaritede kendine yer edinememiş rapin, alt tabakanın gerçeklerini sokaktan müziğine taşıdığını hissediyorum. Suspus albümünde ise söz konusu rap olunca kendinin ulaşılamayacak bir noktada olduğunu anlatıyorsun ve yaptığın işle kanıtlıyorsun insanlara bunu. Suspus albümünde de ayrıca Onuncu Köy albümündeki kadar olmasa da "relax" havasını hissediyoruz. 


Sonuncusu Suspus olan albümlerinden her biri bir bütünselliğe sahip ve hiçbir albümdeki X parçası dedirtmiyor ki bu parça bu albümde sırıtmış. Albüm olayının değerini bilen biri olarak yaptığın işe bu yüzden bayılıyorum: Rap dinlemek istediğim zaman parça ayırmıyorum, hangi albümünü dinlemek istediğime karar veriyorum ve o albümündeki tüm parçaları karışık dinliyorum. Albümündeki müzikler insanı yormuyor. Yorucu müzik diye bir şey var, bu yorucu müziklerden de "neymiş len bu" diyerek dinlediğim oluyor ayda yılda bir, lakin en fazla art arda iki tane dinleyebiliyorum bu yorucu müziklerden. Yorucu müzik albümü dinlenmez mesela kesinlikle, birini dinleyince on beş parçalık albüm dinlemiş kadar yoruluyorsun zaten. Bu yüzden yorucu müzikler genelde single olarak çıkış yapıyorlar. Yorucu müziğin teknik özelliklerini müzisyen arkadaşlarımız, insanların neden yorucu müzik dinlediklerini ise müzikal psikolog (böyle bir şey varsa) arkadaşlarımız açıklayabilirler. Velhasılıkelam albümler iyidir, albüme albüm gibi davranmak en iyisidir, albüm muamelesi görmüş albümler tadından yenmez. Altı yıldır albüm yapmıyorsun, bu zaman zarfında çeşitli single ve düetler ile alıcının karşısına çıktın, çoğunda yorucu müzik furyasına kendini kaptırdığın görülüyor. Ey Ceza! Özünü görüyorum, özünü kattığın bir albümle biz dinleyicilerini sevindireceksin. BİLGİN olsun istedim.