"Ustalara saygı duruşunda bulunduğumuz özel sayılarımıza bir yenisini daha eklemenin haklı gururu içindeyiz. Siz kıymetli okurlarımıza nitelikli bir William Shakespare özel sayısı hazırlamak için aylardır çalışıyoruz. Okuyoruz, yazıyoruz, çiziyoruz. Dilerim sizler de okurken en az bizim kadar keyif alırsınız."


Bu cümlelerle okurlarını karşılayan Edebiyatist'in dosya konusuna şu yazarlar katkı sunuyor:


Çığırından Çıkmış Bir Dünyada Özne Olmanın Trajedisi ya da Hamlet'in Kör Talihi - Galip Çağ


Bir Shakespare incelemesi yazmak... Büyük iddia. Her daim başarısızlığa mahkûm bir cüret. Neresinden baksanız sınırlı bir alana sığdırılmaya çalışılan mistik bir fenomen. Muhtevasına bile erişemeden aşılması gereken bir sürü gizem.


Machbet, Kan ve Kehanet - Fatma Burçak


Her yazar gibi Shekaspare de kalemi eline aldığında başını arkaya çevirir aklındaki hikâyeyi besleyebilecek tarihi olaylara, daha önce yazılmış hikâyelere bakardı.Kral Lear Yozlaşmış Düzenin Çöküşü - Sadık Güvenç


Kral Lear'da yozlaşmış düzenin çöküşü dile getirilir. Oyunun konusu Britanya'da geçer. İzleyiciyi (okuyucuyu) doğa ile kültür arasındaki çizgiyi, meşruiyet yolu ve hiyerarşi sorunu gibi kalıcı temalar hakkında düşünmeye zorlar.Yukarıdaki başlıklar ve dosya konusu haricinde, birbirinden güzel öykü ve şiirler de yer alıyor her zamanki gibi.Kaynak:

https://edebiyatist.com/

Edebiyatist Dergisi 41. SayıHazırlayan: Burak Akbaş