Bir süredir sosyal medyadan uzak yaşıyordum, gayet mutluydum, kendimi kıyasladığım insanlar yoktu; en güzel, en yeterli, en iyi bendim. Sosyal medyayı tekrar kullanmaya başladığımda "en yeterli ben" düşüncem biraz değişti. Kendimi kilolu, mutsuz, kusurlu, kısacası yetersiz görmeye başladım.


Kendimde en beğenmediğim şey de kemikli bir burnumun olmasıydı. Bedenimi tanımaya, önemsemeye başladığımdan beri, yani kısmen ergenlik dönemi başlarından beri senelerce burnumun iyi olmadığını düşündüm. Küçük, "iyi" bir burnum olsun istedim hep. Bakın iyi diyorum, iyi neydi? Zayıf vücut, ince bel, yuvarlak popo, iri göğüsler, dolgun dudak, küçük burun, uzun kirpikler, doldurulmuş kaş vesaire. Şimdilerde iyi bunlar. Herkesin evrilmeye çalıştığı ve birçok kişinin estetiklerle, makyajla, birkaç farklı işlem ile evrildiği tek tip. Ve ben iyi kavramına yeterince uymadığımı gördüm. Instagram'da bu "iyi" olan kızların fotoğraflarını gördükçe "Ben neden böyle değilim?" dedim.


Bir iyi kavramı tasarlıyorlar ve bizlere yutturuyorlar. İnsan iyiye ulaşmak için birçok şey feda ediyor aslında. Bazen sağlığından oluyor. Çoğu zaman bizimle oynuyorlar; bugün bu iyi diyorlar, bunu yapıyoruz, yarın başka bir şey iyi diyecekler, onu yapacağız, dün de bambaşkaydı iyi. Balık etli kadınlar çok rağbet görüyordu bir aralar, şimdiyse balık etli olmaktan utanıyorlar. İnsanlar böyle tek iyiyi yücelttikçe ve uymayanları aşağıladıkça herkes aynı olacak; biz kaybediyoruz, kaybetmeye devam edeceğiz ve bunları bize sunanlar kazanacak. Oysaki bedenimiz iyiye uymasa da sağlıklı olduğu için minnettar olmalıyız. Kastettiğim şey, sağlıklı bir vücudun varken sırf o sana iyi diye yutturduklarına benzemediği için vücuduna sağlığını bozacak işlemler yaptırmak, anlamsız değil mi? Bundan seneler sonra belki de senin şu an beğenmediğin küçük göğsün, seyrek saçların, kemikli burnun iyi olacak. Bu sürekli değişen güzellik algısına ayak uydurmak aptalca.


Sağlık ve hijyen açısından yeterli ilgiyi vücuda gösterdiğimiz takdirde iyi olduğumuzu düşünüyorum. Biz bu dünyaya bir bedende geliyoruz, bu beden biziz, daha fazlası değiliz. Hepimiz farklı bir bedende gelirken tek bir iyi seçmek ne kadar mantıklı? Bence hiç.