"Belli ki biz kadınlar, bu zamanın ve dünyanın bize vermek istemediği şeyi, kendimiz almak zorundayız."


Birçok noktada gözlerimi yaşartan ve sizi çok etkileyecek bir kitapla karşınızdayım. Nazi dönemini kapsayan bir kitap olması da ayrı bir mevzuydu benim için. Nazi kuşatması altında Bizim meşhur Freud'umuza şöyle bir seçenek sunulur: Kendisiyle beraber bulunduğu bölgeden ayrılması adına liste vermesi istenir. Freud eşini, çocuklarını hatta köpeğinin ismini bile verir ama ailesinden kimsenin ismini vermez. Özellikle çocuklukta arası iyi olan en küçük kız kardeşi olan Adolfina bu duruma çok içerlenir. Bir köpekten bile değerli olamadığını Freud'a belirtir ve diğer kardeşlerle beraber Nazi kuşatması altında kalıp kamplara gönderilirler. Kitabın devamında ise olaylar Freud'un kız kardeşi Adolfina'nın ağzından anlatılır.


Kamp sürecinde yaşananlar gerçekten çok dokunaklıydı. Şu parça gerçekten beni çok yaralamıştı: "Çocuklar gülüyorlardı; nihayet sıcak suyla duş alacaklardı, yeterince bol suyla. Bazıları suyun fışkırmasını bekleyerek ellerini yukarıya uzatıyordu. Ancak duşlardan su yerine zehirli gaz boşalıyordu." 


Daha sonra kitap bir anda geçmişe gidiyor ve Adolfina'nın ağzından anlatılan her şey sizi etkilemeye başlıyor. Küçükken içine kapanık olması, dışarıya çıkamaması, Freud'un ona okuduğu masal, Freud'a duyduğu tapınma, Freud'un mastürbasyon yaptığını gördüğü günden sonra aralarındaki bağın azalması, birbirlerine bakamamaları ve daha sonra annesinin ona karşı duyduğu nefret döneminin başlaması... ("Oysa annem benden o kadar nefret ediyordu ki, onun bana sarılması düşüncesi, kendimden nefretmeme yol açıyordu.") Gerçekten bir anne ne kadar bu kadar kötü olabilir bilemedim. Diğer kızlarını önemsemesi fakat Adolfina'ya her fırsatta "ne işe yarıyorsun ki defolsan keşke" demesi çok acıydı. 


Daha sonra Adolfina, Klara diye bir kızla tanışır. Klara sürekli kadın haklarını savunan ve kadınların da söz sahibi olması gerektiğini ilan etmek için örgütlenmeler kuran ve bunun karşılığında girdiği her karakolda dayak yiyen bir kızdır. Klara'nın ağzından da kadın haklarıyla ilgili bir sürü önemli şeyler okudum diyebilirim. 


Kitaptaki en çok üzüldüğüm şeyi belirtmeyeceğim. Sizin bizzat tatmanızı ve okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.