Kitap okurken yaptığımız birçok hata var, gözlemlediğim kadarıyla en çok yapılan yanlışları sizlerle paylaşmak istedim. Bu yanlışlardan dönebileceğimiz çözümler de mevcut bu konu içerisinde.

 

“Her gün şu kadar sayfa kitap okuyacağım.” diye çıkılan yollar bir süre sonra çıkmaz sokaklara götürebiliyor. Çıkmaz sokağa girip de dönememek var bir de şimdi yoldan. Bazısı kurtuluyor o bataktan bazısı da bir daha kitaplara dokunamıyor. 

O gün uyandığınızda belki canınız hiç kitap okumak istemiyordur ve kendinizi zorlamanın ne size ne de kitaba bir faydası olur. Amacınız sadece okumak için okumaksa kitaptan da bir verim alamamış olursunuz. Sonuç olarak harcadığınız zaman ve o kitap bir çöpe dönüşür. 


Kendinize her anlamda ve her koşulda bir yatırım yapmak için kitap okuyorsanız ki bu çevre için kitap okumaktan çok daha önemli ve anlamlıdır; o zaman kendinize sayfa sınırları koymayın, yoğun okuma programları, olmadık zamanda ortaya çıkan ve dengenizi bozacak kitapları hayatınıza sokmayın. Ayrıca bilinçli bir okur olduğunuzda çevreniz de bundan payını alacaktır zamanla. 


Her kitabın bir okunma zamanı olduğuna inananlardan biri olarak ben ruh halime göre bir okuma havası içindeyim. Aylık okuma listem yok, sadece düşünceler oluşuyor arada, belli belirsiz o da. “Bu ay 10 kitap okuyacağım, ortalama her gün şu kadar sayfa okumam lazım.” gibi planlar okuma isteğinizi ve kitap tutkunuzu sekteye uğratabilir.

  

Bir gün 300 sayfa okumuşsunuzdur diğer gün de 1, önemli olan sayılar mıdır? Kitabı bitirip kapağını kapattığınızda “Ben bu kitabı doğru düzgün okudum mu, bana ne kattı, neler öğrendim, içinde bazı eserler var onları yeni alışveriş listeme ekleyeyim, şu alıntıları şuraya not edeyim...” gibi düşünce ve sorular aklınıza gelmiyorsa bir yerde sıkıntı olduğu da aşikar. Bitirmek için bitirdiğinizde ise okumak bir süre sonra kâbusa dönüşebilir. Hem keyif de alamazsınız. Sıkıcı ve sevimsiz bir durum bu. 


Okumak istediğiniz ve okunması mutlaka gerekli kitaplar için bir liste tutmak ise mükemmeldir, yine kendinize göre o listeden bir kitap seçersiniz, ayrıca yıllık okuma hedefleri de yerinde olur. Bunlar okuma tutkusunu arttırmak için güzel ve yararlı olan unsur ve süreçlerdir. 


Kitap kurtları okuma yolculuklarında neler yapabilir peki?

 

“Şu yıl içinde şu kadar kitap okuyabilirim” diye bir hedef belirleyin. (Kendinizi tanıyorsanız ve kendinize güveniyorsanız kimseyle yarışa girmeyin, hedefler kendince ve insan gibiyse güzeldir.)

 

Okunması gerekli, okumak istediğiniz ve kitaplığınıza eklemeyi düşündüğünüz kitaplar için listeler yapın. (Okunması gerekli olanlar zevkinize uygun değilse bu listedekileri almaya çalışmayın.)

 

Ruh halinize ve günlük standartlarınıza göre bir kitap belirleyin ve ona göre bir okuma yapın.

 

Kitabı bitirmeye değil anlamaya çalışın. (Öyle de böyle de bitiyor çünkü.)

 

Kitap hakkında ön bir araştırma yapın; çeviri ve yayınevini mutlaka inceleyin. 

 

Alıntılar ve kısa notlar için bir defter ya da not uygulaması edinin. Dilerseniz de kurşun kalemle sevdiğiniz yerleri çizebilir, geri dönmek ve üzerine düşünmek için de yapışkanlı minik kağıtları ilgili yerlere işaretleyebilirsiniz. 

 

Kitabı bitirince elinizden geldiğince bir yorum veya kısa bir eleştiri yazın. İsterseniz özet çıkarıp uzun bir analiz de yapabilirsiniz.

 

Kitabı okuyanlarla fikir alışverişinde bulunan platformlara ve kitap için yazılmış eleştiri yazılarına bir göz atın. Kendi görüşlerinizi de belirtmekten çekinmeyin. 

 

Aynı türe ve yazara bağlı kalmayın. Farklı yolları tercih etmek de, eğer iyi bir seçimse, size artı bir kapı olur.

 

Kitaplar hakkında araştırma yaparken bunu keyifli bir hale getirin. Yük değil bir eğlence olsun bu. 

 

Alıntılar ve notlarım için:

 

Benim kullandığım iki uygulama var: 1000kitap ve Notion.


1000kitap: Okuduğunuz kitapları ekleyebildiğiniz ve kitaplar hakkında yorumlar yazıp alıntı yapabildiğiniz harika bir platform. Sizin gibi olduğunu düşündüğünüz kitap kurtlarının arasında olmak ise çok güzel. Kitap etkileşim merkezi de diyebiliriz buraya. Yıllık hedeflerinizi de belirleyip her adımınızı da görebiliyorsunuz ayrıca. Doğru kullanıldığında mükemmel bir sonuç alabilirsiniz buradan. 

 

Notion: İngilizce bir not uygulaması, çok kapsamlı bir araç. Aklınıza gelebilecek her şeyi buraya yazabilir ve depolayabilirsiniz de, okuma listeleriniz ve yapılacaklar için muhteşem bir alan olacaktır sizin için. Kullanımı da oldukça basit ayrıca.

 

Her iki uygulamayı da hem mobil hem de bilgisayar ortamında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eliniz ayağınız oluyorlar kısa bir sürede. Böyle uygulamaların yanı sıra minik bir defter ve ajanda kullanmak da çok iyi oluyor. Yukarı da belirttiğim adımları da uygulayınca bir sorun da çıkmıyor okuma yaparken.

 

Umarım bu yazının faydası dokunur diye umut ediyorum. Bunlar benim çözümlerim ve denediğimde "verimli bir okuma" yolculuğuna çıkıyorum her seferinde. 


Sizler ne gibi problemler yaşıyorsunuz bu konuda ve çözmek için neler yapıyorsunuz?