Yalnızlık Üzerine
Sayfa 14:
Elbette olmalı; eşlerimiz, çocuklarımız, mallarımız ve özellikle de sağlığımız, fakat yüreklerimizi bunlara adayıp, mutluluğumuzu bunlara bağlamamalıyız. Tamamıyla bize ait ve özgür olabileceğimiz bir yer olmalı, temel yalnızlığımıza ev sahipliği yapacak bir alan. Kendi kendimizle hiçbir konuğu kabul etmediğimiz, bu alanda dertleşmeliyiz. Orada öyle bir kahkaha ve konuşma ortamı olmalı ki, eşler, çocuklar ve bir dizi şeyi tamamen kaybettiğimizde dahi bir boşluk hissine düşmeyelim ve onlarsız olma hali bize yeni bir şeymiş gibi gelmesin.
*
ISSIZ YERLERDE KENDİN İÇİN BİR EVREN OL.
*
Korku Üzerine
Sayfa 22:
Dünyada en çok korktuğum şey korkunun kendisidir, çünkü bu duygunun sonuçları öylesine vahimdir ki, diğer bütün felaketleri geride bırakır.
Öfke Üzerine
Sayfa 25:
Sis içinde bedenler nasıl olduğundan büyük görünürse, öfkeliyken de meseleler daha büyük görünür. Aç olan eti kullanır ama ceza verecek olan açıklık ve susuzluk duymamalıdır.
Vicdan Üzerine
Sayfa 44:
İşte vicdanın gücü böyle harika bir şey. Bizi kendimizi ele vermeye, suçlamaya ve kendimizle mücadele etmeye götürür. Tanığı olmadığında bile bize kendimizi yargılatır.
*
BİR ADAMIN VİCDANI, EYLEMLERİNE GÖRE ŞEKİL ALIR VE ONA GÖRE YÜREĞİNDE KORKU YA DA UMUT TAŞIR.
*
Hayal Gücü Üzerine
Sayfa 66:
Ömrümü, sağlıklı ve mutlu insanlarla geçirmek isterim, çünkü diğerlerinin acısı bana da acı verir ve onların duygularından etkilenirim. Sürekli öksüren biri akciğerimi ve boğazımı rahatsız eder. Sevdiğim hastaları ziyaret etmek, fazla önemsemediklerimi ziyaret etmekten daha zor geliyor. Endişe ettiğim hastalık beni bulur. Hayal kurmanın, ona yol açan ve cesaretlendiren kişileri ateşler içinde bırakmasını ve ölüme götürmesini tuhaf karşılarım.
İnsanlar Arasındaki Eşitlik Üzerine
Sayfa 90:
Servetin faydaları ne olursa olsun, onun damak tadı gerekir, çünkü bizi mutlu kılan onlara sahip olmak değil, onların tadını çıkarmaktır.
Egemenlik çok çekici görünse de, insan iradesinin zayıflığına bakar ve yeni ortaya çıkan, şüpheli durumlarda seçim yapmanın zorluğunu göz önünde bulundurursak yol göstermektense takip eden olmanın çok daha kolay olduğu düşüncesindeyim. Yürünecek tek bir yolun olması ve kendinden başka kimseye herhangi bir konuda cevap vermek zorunda olmamak akıl için büyük bir memnuniyet ve rahatlıktır.