Kimseler pek söz etmedi Suzan Hanım'dan... Beri gelin hele, anlatacaklarım var.


Hikayemizin kahramanı Cumhuriyet ile yaşıt, eski bir kantocu olan Suzan Akay Hanımefendi. Çadır tiyatrolarında çalışmış, kocası ise kuklacı, onunla kuklalar oynatmış. Türkiye'nin ilk tel cambazlarından. Yıllar sonra eşini kaybediyor Suzan Hanım.


Seksenlerin ikinci yarısı, İstanbul'u Satıyorum oyunu kapı baca kırıyor. Bilim kurgu olarak düşlemiş oyunu Ferhan Şensoy, bu güzide oyunla iki büyük usta oyuncu Münir Özkul ve Erol Günaydın, Orta Oyuncular tiyatro grubuna katılıyor.

Suzan Akay ise o zaman Küçük Sahne'de tiyatronun tuvaleti ile ilgileniyor, artık yaşlı bir hanımefendi.

Yaşlanınca o işler de çaptan düşünce bu işle ilgilenir olmuş. İstanbul'u Satıyorum oyunu ilk yazıldığında antraktsız olarak yazılmış. Suzan Hanım isyan eder, tuvalete gidilmeyecek mi? Bu istek doğrultusunda oyun güncellenir: ''Antraktsız oyuna itirazım var şimdi.''


Büfeciler ve Suzan Hanım birinci perdenin finalinde sahneyi, dolayısıyla şarkıyı basarlar. Onların talebiyle antrakt eklenir.

''Suzan Hanım çok haklı.''

''Komedyadır, çok güldürür, sık getirir çişi.

Dört perde, üç antrakt oyun nerede şimdi?

Pardon yani! Hayatta çişin de var yeri.''


Köşedönücü, Varsayalım İsmail, Arabesk gibi farklı yapımlarda da rol almıştır. Ferhan Şensoy onun için ''Fellini, Suzan Hanım'a rastlasaydı Suzan Hanım başrol oynardı, öyle bir ekspresif suratı vardı.'' diyor.

Belki de yıllar sonra İstanbul'u Satıyorum oyunuyla sahneye çıktığı için ne kadar da mutlu olmuştur.


Öldüğünde gazetelerde bir haberdir Suzan Hanım:

''Sessiz bir yıldız kaydı.''

Bir röportajında şöyle diyor:

‘‘Yaşamak buysa yaşayalım... Ama yaşamak bu değilse, o zaman yaşamak neredeyse oraya gidelim.’’

Suzan Akay'a mersilerin en büyüğünden bir demet takdim ediyorum.*Bahsettiğim İstanbul'u Satıyorum oyununun birinci perde finalinde yer alan, Suzan Hanım ve büfeyi işleten Nöbetçi Tiyatro oyuncularının sahneyi bastığı kısım:

https://www.youtube.com/watch?v=YnqOWiIhpxE


*Vefatıyla birlikte atılan acı manşet ve bazı ek bilgiler:

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/sessiz-bir-yildiz-kaydi-39070763